Bågens nät tillkom som ett projekt i samarbete mellan brf Bågen, Telia, Ericsson och KTH.
- Bilder  från invigningen av nätet.
- ”Datorkommunikation  och Internet i hemmet – en fallstudie”
B-uppsats i psykologi från Stockholms universitet, januari 1998 om tillkomsten av Brf. Bågens nät av Louise Törnblom och Anna Witt. - Artiklar om nätet:
Då vårt nät var nytt uppmärksammades det en hel del i pressen. Tyvärr har en del tidningar tagit bort artiklarna ur sina on-line-arkiv. Vi har därför tagit bort länkar till dessa artilar. Några artilar har vi dock lyckats spara undan innan länkarna togs bort.
Här är en lista på de artiklar som funnits för den som ändå vill veta: - Dagens Nyheter, 29 april 1998
- Nätvärlden nr 10/98,  5 juni 1998
- Aftonbladet 27 augusti 1999
- Dagens Nyheter 4 november 1999
- Ur tidskriften Kapital, mars 2000
- Ur tidskriften Bredbandsutveckling, december 2001
- Vi fick i juli 1999 ett diplom pÃ¥ att vi anmält  ”Internet at Brf. BÃ¥gen” till  The  Global Bangemann Challenge i kategorin ”Equal Access to  Networking”. Vi fick dock inget pris.
- VÃ¥rt nät har sitt ursprung i ett forskningsprojekt ”Internet 42” mellan Telia och Ericsson. Ett av de största nät som Telia tagit i drift av samma typ som vÃ¥rt är HSB BO-LINA i Malmö.